Home > Domowy budżet > Czemu warto kupować mniej, czyli moda na minimalizm

Czemu warto kupować mniej, czyli moda na minimalizm

Nowy sezon to nowe ubrania – sklepowe wystawy przekonują nas o tym na każdym kroku. Ale czy naprawdę trzeba co pół roku wymieniać garderobę na nową? Pogoń za modą rujnuje nie tylko stan naszych szaf, które puchną od kolejnych ciuchów, ale też portfeli i co równie ważne – środowiska. Dlatego tej wiosny radzimy: postaw na minimalizm.

Tylko w USA klienci co roku kupują 20 mln ton nowych ubrań, podczas gdy na śmieci trafia 10 mln ton. Wysyp sklepów z tanią odzieżą sprawił, że kupujemy znacznie częściej, chętniej i niestety z coraz mniejszą rozwagą. W końcu czy można oprzeć się ciuchowi za 10 zł, nawet jeśli nie wiemy, czy w ogóle go założymy? W rezultacie często kupujemy rzeczy, których nie nosimy, ale przez wzgląd na niską cenę robimy to bez żalu.

Nasz portfel może nie zauważyć kilkuzłotowego ubytku, ale środowisko i społeczeństwo z pewnością go poczuje. Każde ubranie, które kupujemy, generuje konkretne koszty – trzeba je uszyć, obrandować, przetransportować, a później składować na wysypisku, na które ostatecznie trafia zdecydowania większość odzieży. To wszystko pochłania mnóstwo energii i zasobów, które można by zaoszczędzić, gdyby więcej osób zastanowiło się dwa razy przed kolejnym, impulsywnym zakupem.

Nie możemy, a wręcz nie powinniśmy rezygnować z kupowania, ale możemy robić to lepiej i mądrzej. Jak? Oto kilka wskazówek:

Kupuj mniej – po prostu. Nie traktuj zakupów jako sposobu na zabicie czasu lub poprawę samopoczucia. Zyskasz nie tylko pieniądze, ale też czas, a środowisko będzie ci wdzięczne, bo zmniejszając popyt, zmniejszamy także podaż niechcianych ubrań.

Kupuj mądrzej – to znaczy nie w pierwszej lepszej sieciówce oferującej ubrania za grosze, ale w sklepach, które dbają o środowisko, pracowników i dobrą jakość swoich wyrobów. Skoro zdecydowałaś, że kupujesz mniej, możesz robić to rzadziej, ale przeznaczając więcej pieniędzy na ubrania lepsze gatunkowo, które posłużą Ci dłużej. Zrezygnuj z sezonowych hitów na rzecz ubrań ponadczasowych, w których zawsze będziesz czuć się stylowo.

Nie wyrzucaj do śmieci – ubrania zajmują ogromnie dużo przestrzeni na wysypiskach śmieci, więc jeśli możesz sprawić, że tam nie trafią, zrób to. Niechciane ubrania możesz oddać lub sprzedać do second-handu, sprzedać w sieci, oddać potrzebującym lub urządzić wielką wymianę ubrań wśród znajomych, na której być może znajdą nowych właścicieli. Jeśli masz rękodzielniczy dryg, zamień je w coś zupełnie innego – w sieci roi się od instrukcji pozwalających dać starym ubraniom nowe życie. W ostateczności zamień je w ścierki – byle tylko nie wyrzucać ich do śmieci.

Nie przesadzaj z praniem – powiedzenie „częste mycie skraca życie” niekoniecznie trzeba brać do siebie, ale do ubrań jak najbardziej. Im częściej pierzemy ubrania, zwłaszcza nie najlepszej jakości, tym szybciej się zniszczą. Detergenty i woda wprawdzie usuwają zanieczyszczenia, ale przy okazji osłabiają włókna materiału, przez co tkanina traci kształt i kolor. Jeansy można prać nawet raz na kilka miesięcy, a ubrania z cieńszych tkanin najlepiej wtedy, gdy naprawdę tego potrzebują. Piorąc rzadziej oszczędzasz wodę, energię i ograniczasz ciepło emitowane przez urządzenia elektryczne, które szkodzi środowisku.

 

Kupuj mniej (1)

Warto przeczytać

Przykładowy koszyk zakupowy – śniadaniowy z dostawą do domu

Wychodzisz z domu z samego rana, po drodze do pracy zostawiasz dziecko w przedszkolu a …

2 komentarze

  1. Najwazniejsze jest wlasnie, żeby kupować mądrzej. Często klasyczne, podstawowe elementy lepiej zmieniać dzieki fryzurze/torebce/biżuterii, niż mieć kilka kolorów tej samej bluzki! Minimalizm jest nei tylko trendy, ale też ekonomiczny i ekologiczny! Ja od wczoraj staram sie namówić moją siostrę na wdrożenie takiego działania jak tu opisane morethanblog.pl/lifestyle/kupuj-z-glowa/ – ona jest straszna zakupoholiczka i np. nawet jak zrobimy razem pkt. 3 z tej listy, to i tak to nie wypala, bo ona wie lepiej ;/

  2. Klasyka w cenie, lepiej mniej a lepiej. Rozważnie kompletuję swoją garderobę żeby mieć w zestawach wymiennych rzeczy pasujące do wielu wersji. Kupuję w większości na przecenach internetowych. A ostatnio trafiłam na taki adres arena.pl. Jest w czym wybierać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *