Home > Domowy budżet > Jak dbać o bezpieczeństwo danych w sieci?

Jak dbać o bezpieczeństwo danych w sieci?

Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że życie przeniosło się do internetu. W sieci poznajemy nowych ludzi, kontaktujemy się z przyjaciółmi, spotykamy z najbliższymi oddalonymi o tysiące kilometrów, robimy zakupy i zakładamy konta bankowe. Mimo wielu udogodnień, korzystanie z internetu wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Dziś podpowiadamy, jak dbać o bezpieczeństwo danych w sieci.

Bezpieczeństwo w domu

Łącząc się z własną, domową siecią WI-FI, musisz zadbać o jej bezpieczeństwo. Najprostszym sposobem jest zmiana hasła na takie, które będzie trudne do odgadnięcia. Krok drugi to zabezpieczenie sieci metodą szyfrowania WPA2. Można to zrobić w ustawieniach sieci. Kiedy zadbasz o te rzeczy, możesz spokojnie korzystać z domowej sieci, bez obaw o niepożądane łączenia się z nią.

Bezpieczeństwo przez WI-FI

Jeśli twoja domowa sieć WI-FI została prawidłowo skonfigurowana i masz pewność, że jest bezpieczna, możesz bez obaw logować się na swoje konto bankowe i inne strony o których bezpieczeństwo musisz zadbać. Co w sytuacji, kiedy jesteś poza domem i chcesz połączyć się z publiczną siecią WI-FI? Jak wiadomo, każdy może połączyć się z hotspotem czy siecią WI-FI, jeśli zna hasło lub zaloguje się do sieci w określony sposób. Niestety, często zdarza się tak, że hakerzy zakładają hotspoty o podobnej nazwie co publiczne sieci i wprowadzają takie same zabezpieczenia a nawet takie same hasła. Warto upewnić się, przed połączeniem z siecią, że jest ona bezpieczna. Można w tym celu zadzwonić do administratora sieci z jaką chcemy się połączyć. Mimo wszystko, lepiej zachować ostrożność i nie logować się na „wrażliwe” konta w sieciach publicznych.

sklep (2)

Bezpieczne płatności

Warto zadbać o to, aby program antywirusowy zainstalowany na komputerze na bieżąco aktualizował bazę wirusów oraz zapewniał bezpieczeństwo transakcji finansowych. Płacąc internetowo za zakupy, bilety czy pobyt w hotelu, trzeba zwrócić uwagę na to czy serwis jest bezpieczny. Oznacza to, że powinien łączyć się przez system https. Istotną rzeczą są także hasła, jakich używasz do zabezpieczania internetowych kont bankowych. Najlepiej jeśli każde konto będzie miało inne hasło. To zmniejszy ryzyko włamania się na inne konta, jeśli jedno z nich zostanie zaatakowane.

Wydawać by się mogło, że korzystanie z internetowych udogodnień wiąże się z samymi niebezpieczeństwami. Oczywiście nie jest to prawda. Zachowując zdrowy rozsądek i wdrażając kilka zasad, możesz bez obaw korzystać z tych bardzo wygodnych funkcji, które oferuje internet. Pamiętaj aby na bieżąco aktualizować oprogramowanie i system, z jakiego korzystasz i nie podawać nikomu haseł do swoich prywatnych kont. Warto także zachować powściągliwość w chwaleniu się na kontach społecznościowych nowym komputerem, telefonem czy telewizorem. Nie od dziś wiadomo, że okazja czyni złodzieja.

Warto przeczytać

Nietypowe przeprowadzki, o których pewnie nigdy nie słyszałeś

Przeprowadzki to z reguły wielkie przedsięwzięcia logistyczne. Tym trudniejsze, im bardziej nietypowy jest przenoszony obiekt. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *