Home > Wiedza > Jak pożyczać odpowiedzialnie?

Jak pożyczać odpowiedzialnie?

Problem terminowego spłacania zobowiązań dotyczy części pożyczkobiorców. Jakich zasad warto się trzymać, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Nie pożyczaj na zapas

Biorąc pożyczkę, najpierw warto zadać sobie pytanie czy naprawdę jest konieczna, a jeśli tak – ile konkretnie pieniędzy się przyda? Pożyczanie „na zapas” – w momencie kiedy fundusze nie są niezbędne po prostu nie jest rozsądne. Należy pamiętać że każde zwiększanie kwoty pożyczki automatycznie zwiększa jej koszty.

W przypadku słabej sytuacji finansowej być może warto zwrócić się do rodziny/przyjaciół – często jest to szansa na wsparcie nieobarczone żadnym finansowym ryzykiem w przypadku opóźnienia w spłacie.

Porównuj oferty chwilówek

Kolejna kluczowa sprawa – wybierając firmę pożyczkową, koniecznie porównajmy przynajmniej kilka ofert. Co prawda koszty pożyczek, zarówno krótkoterminowych jak i długoterminowych, często „dobijają” do przepisowego maksimum, to są na rynku także tańsze oferty.

W sieci nie brakuje zestawień, dzięki którym szybko można sprawdzić różne warunki wielu ofert. Naturalnie porównanie kosztów ma większe znaczenie w przypadku pożyczek ratalnych, udzielanych na wyższe kwoty niż chwilówki, jednak nawet w przypadku niewielkich sum pożyczek różnice w kosztach pomiędzy firmami mogą być znaczne.

Korzystaj z promocji

Większość osób które kiedykolwiek pożyczały pieniądze w firmach pożyczkowych, z pewnością słyszały o promocji „darmowych pożyczek” bądź „pożyczek za 0 złotych”. Dla niektórych może to brzmieć podejrzanie („gdzie jest haczyk?”), jednak warto korzystać z takich promocji – wówczas terminowo spłacone zobowiązanie nie będzie nas kosztować ani złotówki. Oczywiście taka promocja jest dostępna tylko w firmach które udzielają pożyczek do 30, maksymalnie 60 dni.

Jednak również w przypadku pożyczek na raty jest szansa, aby coś zyskać lub przynajmniej zaoszczędzić. Promocje są różne – czasami jest to losowanie nagród wśród osób które wzięły pożyczkę, czasem refundacja części kosztów, bonus na start za rejestrację poprzez facebook itd.

Sprawdź firmę

Z rezerwą trzeba podchodzić zwłaszcza do małych firm działających tylko na lokalnym rynku. Jednak przeczytanie umowy pożyczki, przeanalizowanie tabeli kosztów, czy opinii innych klientów, powinno być standardowym punktem analizy ofert.

Porady opracowane przez porównywarkę pożyczek chwilowki-online.org

Warto przeczytać

Świąteczne wydatki Europejczyków – wyniki Christmas Barometer

Christmas Barometer 2016 to trzecia odsłona największego międzynarodowego badania Grupy Ferratum, porównującego świąteczne wydatki w …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *