Home > Rozrywka > Jak przeżyć święta i nie zwariować?
Portrait of scared baby against crazy mother with pan on head

Jak przeżyć święta i nie zwariować?

Tłumy w sklepach, kuchnia zastawiona garami, docinki przy stole i ciągłe rozjazdy. Cztery świąteczne dni mogą nam zapewnić roczną dawkę stresu, zwłaszcza gdy chcemy, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Jak tego uniknąć? Mamy na to kilka patentów.

Znajdź czas dla siebie

Święta to czas przeznaczony dla rodziny, co nie oznacza, że musisz spędzać z nią każdą chwilę. Świat się nie zawali, jeśli na świątecznym spotkaniu u cioci spędzicie godzinę, a nie cztery i zamiast tego wrócisz do domu, zobaczysz ulubiony film lub poczytasz książkę znalezioną pod choinką.

czytanie-relaks-swiateczny

Odpuść obowiązki

Po wielu dniach przygotowań w święta dzień powinien płynąć własnym, leniwym tempem. Bez wczesnych pobudek, zmartwień o czekające w koszu pranie czy gotowania kilkudaniowego obiadu. W wolne dni nie włączaj komputera w celach innych, niż granie lub nadrabianie ulubionego serialu, nie waż się sprawdzać służbowego maila i zakop w pamięci wszystkie rzeczy, których nie zdążyłaś zrobić – po świętach i na nie przyjdzie czas.

kawa i kanapa

Zrezygnuj z rodzinnych maratonów

W Wigilię kolacja u rodziców, w pierwszy dzień świąt obiad u teściów, wieczorem kolacja u cioci, a drugiego dnia wielki zjazd kuzynostwa – jeśli Twoje święta mają wyglądać właśnie tak, nie licz na odpoczynek. Rodzina, bliższa i dalsza, to nieodłączny element świątecznej magii, ale każda przesada jest niezdrowa. Kilka godzin przy stole męczy, zamiast cieszyć, a nerwowa bieganina ze spotkania na spotkanie kończy się wyłącznie stresem. W święta spotykaj się tylko z tymi, których naprawdę chcesz zobaczyć i nie bój się stawiać swoich potrzeb na pierwszym miejscu. W końcu święta to nie jedyna pora gdy możecie nadrobić rodzinne zaległości.

herbata

Bądź aniołem przy stole

Gdy przy stole spotyka się cała rodzina, zwłaszcza niezbyt zżyta, nietrudno o kłótnię. Nieopatrzna uwaga o wadze cioci, pracy kuzyna czy związkowym pechu siostry to prosta droga do zepsucia atmosfery, więc zamiast powiedzieć za dużo, lepiej ugryź się w język. Gdy przyjdzie ci przełamać się opłatkiem z kimś, kogo nie lubisz, po prostu się uśmiechnij, życz mu wesołych świąt i na wszelki wypadek odejdź w przeciwną stronę. Przy stole praw tylko komplementy, a na docinki odpowiadaj uśmiechem – oszczędzisz nerwów nie tylko innym, ale przede wszystkim sobie.

swiateczny stół

Nie szalej ze świątecznymi obiadami

Nie po to przed świętami spędzasz w kuchni kilkanaście godzin, żeby później znów stać nad garami. Przez kilka dni zjedzcie wszystko to, co zostało przygotowane, dzięki czemu zyskasz sporo wolnego czasu i unikniesz zapychania zamrażarki resztkami ze świątecznego stołu. Po kilku wizytach u babć i cioć na pewno nie zabraknie Wam słodkości, więc łakomczuchy również będą zadowolone. W takim razie zapomnij o gotowaniu i oddaj się przyjemnościom, na które na co dzień brakuje czasu.

pierniczki1

Rób to, na co masz ochotę

Jeśli masz ochotę leżeć w wannie cały wieczór, zrób to śmiało. Masz dość ryby i smaka na burgera? Rzuć ości i pędź do burgerowni. Chcesz spędzić w łóżku cały dzień? Święta to najlepszy moment, żeby odpoczywać tak, jak lubisz. Nie patrz na innych i rób to, na co masz ochotę i zachęć najbliższych, by zrobili to samo. Świąteczny czas dla każdego oznacza coś innego, więc nie pozwól wtłoczyć się w schematy i spędź ją tak, jak zawsze marzyłaś.

bombki

Warto przeczytać

Wielkanoc według nowej piramidy żywienia

Dwa miesiące temu Instytut Żywności i Żywienia przedstawił nową piramidę żywienia, która znacznie się zmieniła …

Jeden komentarz

  1. Bardzo fajny tekst– dużo o tym jak oszczędzać PO świętach tu http://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.de

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *