Home > Pożyczam odpowiedzialnie > Jak uniknąć wyłudzenia pożyczki na skradziony dowód?

Jak uniknąć wyłudzenia pożyczki na skradziony dowód?

W codziennym pośpiechu lub w trakcie gorączki przedświątecznej nietrudno przez przypadek zostawić gdzieś portfel z dokumentami tożsamości w środku. Gdy zguba dostanie się w niepowołane ręce, istnieje duże ryzyko, że znalazca może próbować przy pomocy np. dowodu osobistego wyłudzić na nasze nazwisko pożyczkę lub kredyt. Co zrobić, by temu zapobiec?

Po pierwsze, nie panikuj

Zgubione dokumenty to nie koniec świata. Zapodzianie portfela nie zawsze musi wiązać się z problemami wyłudzenia pożyczki czy kredytu na nasze nazwisko. Ważne jest, by zachować spokój i działać racjonalnie. Aby zgubiony, skradziony czy podrobiony dokument tożsamości nie przysporzył Ci kłopotów, niezbędne jest zgłoszenie straty na policję albo do właściwego urzędu. Koniecznie powiadom również swój bank – możesz to zrobić telefonicznie lub osobiście.

W przypadku zgłoszenia zgubienia dowodu ważne jest też poproszenie o potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia – przypomina Rafał Tomkowicz, redaktor naczelny banking-magazine.pl. Możesz także złożyć wniosek o zastrzeżenie zgubionego lub skradzionego dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy w ramach systemu „Dokumenty Zastrzeżone”. W ten sposób nie tylko banki, ale i inne instytucje biorące udział w programie (m.in. operatorzy telefonii komórkowej, firmy pożyczkowe czy agencje nieruchomości) mają dostęp do tych danych, co znacznie ograniczy potencjalnemu oszustowi wyłudzenie pieniędzy na Twoje nazwisko.

Przezorny zawsze ubezpieczony

By dodatkowo uchronić się przed przykrymi niespodziankami, zawsze możesz wykupić specjalną usługę o nazwie Pakiet Ochrona od Biura Informacji Kredytowej z tzw. Alertem Strażnika Kredytu. Dzięki niemu zostaniesz powiadomiona o każdej próbie zaciągnięcia kredytu, zakupów na raty czy poręczenia zobowiązania przy użyciu Twojego skradzionego dowodu.

 

Warto przeczytać

Pożyczanie bez tajemnic w nowym roku? Z nami to możliwe

Szał świątecznych zakupów już za nami, a w perspektywie rok pełen kolejnych wydatków, nie tylko …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *