Home > Wywiady > Konrad Wilk: Zostań ogrodnikiem siebie!

Konrad Wilk: Zostań ogrodnikiem siebie!

Wejrzyj w siebie, wyzwól swój wewnętrzny potencjał i z pasją spełniaj się w swoim życiu dla siebie i drugiego człowieka. To przesłanie, które płynie z inspirującej rozmowy z Konradem Wilkiem. Kasa na Obcasach objęła patronatem spotkanie autorskie dotyczące jego książki „Naga Asu” o podróży po Azji Południowej i postanowiłyśmy zadać autorowi kilka pytań. Nie tylko o książkę, ale także o rozwój osobisty, bo Konrad Wilk jest coachem, trenerem i mentorem, a jego filozofia oraz spojrzenie na życie i samorozwój – niezwykle ciekawe.

Czy pomysł na książkę „Naga Asu” był przyczyną do wybrania się w podróż po Azji i Afryce, czy też dopiero w jej trakcie postanowił Pan podzielić się z czytelnikami swoimi przygodami, przemyśleniami i inspiracjami?

Pisanie było i jest częścią mojego życia. Podczas podróży cały czas prowadziłem dziennik a „Naga Asu” dojrzewała we mnie. Od dawna wiedziałem, że chcę ją napisać. Po powrocie zacząłem od przepisania wszystkich moich notatek, które bezustannie wypisywałem w zeszytach, notesach i pamiętnikach. Dopiero wtedy zacząłem nad nimi pracować, rozbudowywać, uzupełniać i nadawać im spójną formę.

Do jakiego gatunku zaliczyłby Pan swoją książkę? Literatura faktu, reportaż, powieść, poradnik?

Najchętniej nie zaliczałbym jej do żadnego gatunku. Cieszy mnie to, że nie jest chyba zbyt łatwa w zaszufladkowaniu i uważam to za jej atut. Gdybym miał jednak doszukiwać się w niej punktów odniesienia, to z pewnością jest po trosze książką podróżniczą, reportażem, książką przygodową, bywa powieścią, przypowieścią, pamiętnikiem, ale przede wszystkim jest świadectwem dla wszystkich, którzy poszukują prawdy o sobie. Każdy może z niej wziąć coś dla siebie. W zależności od tego, na jakim etapie życia obecnie znajduje się czytelnik, znajdzie w książce odpowiednie dla siebie przesłanie. Dochodziły mnie głosy od czytelników, że książka daje do myślenia, porusza ale także bawi i wciąga. To jest dla mnie ważne, ponieważ bardzo chciałem, żeby książka czegoś uczyła, ale żeby przede wszystkim wzruszała i dawała przyjemność.

Skąd pomysł na zawodowe zajmowanie się coachingiem?

Przez sześć lat podróży, którą bardzo często odbywałem samotnie, bardzo wiele się we mnie działo i poniekąd zmieniało. Obca kultura, odmienność, którą spotykałem na każdym kroku, sprowadzało mnie z utartych ścieżek z dobrze znanych schematów, zachowania i myślenia, którymi żyłem na co dzień. Nie mogłem tam funkcjonować tak bezrefleksyjnie jak dotąd. Musiałem zacząć otwierać się na innych ludzi, ale przede wszystkim na samego siebie. Pomogli mi w tym wspaniali ludzie, których spotkałem na drodze. Zacząłem zauważać siebie, innych ludzi a przez to coraz bardziej chciałem wspierać innych w rozwoju osobistym. To pozwoliło mi dostrzec, jak bardzo może poprawić się życie, kiedy wyzwolimy potencjał, który mamy w sobie, ale czasami, bez pomocy z zewnątrz, nie mamy do niego pełnego dostępu. Chciałem pomagać ludziom odkrywać ten potencjał, stać się ich przewodnikiem na drodze rozwoju osobistego, by stawali się bardziej autentyczni, szczęśliwi i częściej spełniali swój życiowy sukces.

Czym różni się spotkanie z coachem od wizyty u psychologa i dlaczego warto wybrać taki trening?

Coach nie doradza, ale przede wszystkim wspiera w wyzwoleniu drzemiących w kliencie zasobów. Czasami tłumaczy pewne mechanizmy, które pomagają w osiągnięciu celu. Dobry coach dysponuje szeroką wiedzą, korzysta z różnych, nowoczesnych szkół wspierania rozwoju oraz technik i narzędzi. Nie wystarczy ich zrozumieć i poznać, trzeba z ich wykorzystaniem doświadczyć siebie, by przyniosły pożądany efekt. Efekt coachingu jest kwestią wewnętrznej motywacji i rozwoju świadomości siebie, ale także świadomości drugiego człowieka. Coaching przynosi efekty w stosunkowo krótkim czasie. Nie trzeba miesiącami spotykać się z psychologiem. Coach daje ci możliwość doświadczenia, przeżycia, wyzwolenia, uruchomienia mechanizmów, które pomogą ci żyć w zgodzie ze sobą, i dzięki temu realizować osobisty i zawodowy sukces.

konrad-wilk2

Jakie cechy i predyspozycje powinna mieć osoba, która chciałaby zostać coachem?

Coach jest kimś, kto został powołany do tego odpowiedzialnego zadania. Ja na co dzień pracuję z klientami w oparciu o autorski program True You. Dążę do wyzwolenia w nich własnej, osobistej misji aby mogli zbudować silną i świadomą własną markę. Widzę, że najpiękniej wzrastają i najbardziej cieszą się życiem, a co za tym idzie, wnoszą największą wartość w życie innych ci, którzy pozwolili sobie na odkrycie powołania i za nim poszli. To jest coś, co każdy potrzebuje w sobie odkryć, nie każdy jednak potrafi to zrobić samodzielnie, czasami trzeba pomocy z zewnątrz, pomocy coacha. Kogoś, kto ma w sobie wiele empatii aby można było w jego towarzystwie przeżywać bardzo intymne doświadczenia swojego życia. To musi być ktoś niezwykle taktowny, z klasą, ktoś niezwykle świadomy siebie i innych ludzi. Ktoś prawdziwy, autentyczny, budzący zaufanie i dający poczucie bezpieczeństwa. Ktoś kto rozumie, akceptuje, jest otwarty, elastyczny i wolny od zakusów swojego ego. Ktoś kogo fascynuje człowiek i jego subiektywny świat. Sukces coachingu, a także coś co stanowi o sukcesie każdego coacha, to relacja jaką potrafi on zbudować z klientem. Dobry coach musi być zaangażowany oraz z pasją i ekscytacją przeżywać z klientem przygodę jaką jest rozwój osobisty. Zwłaszcza, że nie jest to droga usłana wyłącznie różami sukcesów, ale czasem jest trudna i pełna potknięć.

Kim staje się uczestnik programu True You i jak wygląda jego ‚transformacja’ z treningu na trening?

Metaforycznie mówię, że każdy z nas jest jak drzewo. Każdy z nas może też stać się świadomym ogrodnikiem siebie. Możesz osobiście zadbać o to w jakich warunkach rozwija swój system korzeniowy, w jakiej rośnie glebie, ile ma cienia, kontaktu z promieniami słonecznymi, ile dostaje wody i jakiej jest ona jakości. Ty możesz nauczyć się dbać o nie, doglądać, pomagać w neutralizowaniu zagrożeń, szkodników, chorób. Jeśli ze znawstwem będziesz się troszczyć o drzewo,  to będzie ono pięknie rosło, będzie miało bujną koronę i w swoim czasie wyda dużo, zdrowych, dorodnych owoców.

Jak wygląda pobyt z panem w Indiach w ramach Life Journey i czym różni się to od typowych wakacji all inclusive?

Life Journey to podróż w głąb siebie wzmocniona doświadczeniem wyjścia poza świat, w którym żyjemy na co dzień. To szansa na świadome poznawanie siebie w najpiękniejszych, najbardziej niesamowitych miejscach naszego świata. Twoja Life Journey zależy od twoich potrzeb. Może być zaskakującą przygodą przeżywaną w towarzystwie innych osób. Docieranie do granic i przekraczanie ich po to, żeby zyskać kolejne, wartościowe doświadczenie. Noclegi w domach miejscowych ludzi, wspólne posiłki i wspólne wędrówki. Ciągłe przemieszczanie się i nauka pracy grupowej oraz ciągłe zdobywanie cennej samoświadomości. Tak wygląda wyprawa, która ma ogromny wpływ na życie uczestników.Life Journey to również wyciszenie się, zadbanie o siebie i o własne zdrowie w jednym z ośrodków ajurwedyjskich południowych Indii lub luksusowych SPA południowej Azji. Po zakończeniu kuracji ajurwedyjskich cieszymy się życiem na bajkowej wyspie Kani znajdującej się w archipelagu Malediwów. Ta podróż to całkowicie spersonalizowany zestaw masaży, zabiegów, medytacji, ćwiczeń jogi a nawet dostosowanej indywidualnie kuchni ajurwedyjskiej. Ale przyjemności to nie wszystko. Praca polega także na wyzwoleniu wewnętrznego piękna i neutralizowaniu wewnętrznych ograniczeń. Więcej o ajurwedzie i jej zbawiennym wpływie na nasze zdrowie można znaleźć na mojej stronie internetowej www.konradwilk.pl.

Zapowiadał Pan, że w 2015 roku ukaże się Pana kolejna książka „True You – odkryj własną autentyczność, zbuduj świadomą markę, spełnij swój osobisty sukces” . Kiedy pojawi się na rynku?

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka już na początku 2016 roku. Zmiana terminu ukazania się książki wynika z opóźnień w procedurach wydawniczych. Wiem, że trwa to dość długo, uważam jednak, że jeśli chcesz dowiedzieć się jak możesz prawdziwie i skutecznie zadbać o swój osobisty i zawodowy sukces, to warto na nią poczekać.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

Konrad Wilk
MLC, TG, ICF coach, mentor, trener, mówca
website: www.konradwilk.pl 
fanpage: https://www.facebook.com/konradwilk46
e-mail: konrad@konradwilk.pl

Warto przeczytać

Konrad Wilk odkrywa tajemnice Azji południowej

Terapeutyczna Kawiarnia zaprasza na spotkanie autorskie z podróżnikiem pisarzem i coachem w jednej osobie. Konrad Wilk …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *