Home > Dom i wnętrze > Ile kosztuje remont mieszkania?
remont mieszkania

Ile kosztuje remont mieszkania?

Wiosna to czas, kiedy chcemy coś zmienić w swoim życiu. Najlepiej zmiany zacząć od remontu mieszkania. Niektórzy zajęli się tym już w trakcie weekendu majowego, inni czekają na lepszą porę. Dziś sprawdzamy ile może kosztować remont mieszkania.

Mieszkanie, które planujemy wyremontować ma 50 m2. Wymiary poszczególnych pomieszczeń to:

  • salon – 20 m2
  • sypialnia – 10 m2
  • kuchnia – 10 m2
  • przedpokój – 4 m2
  • łazienka – 6 m2

Nie robimy generalnego remontu, tylko odświeżenie poszczególnych pomieszczeń. W planach mamy także wymianę okien w całym mieszkaniu. Większość prac chcemy wykonać własnym kosztem, a w szczególnych przypadkach poprosić znajomego o pomoc, za którą jak wiadomo, nie zapłacimy zbyt wiele. Niestety takie rzeczy jak wymiana okien wymagają pomocy fachowca, dlatego lepiej powierzyć to jemu i nie narażać się na dodatkowe koszty związane z późniejszą naprawą raz popełnionych błędów.

Podane ceny są tylko orientacyjne. W zależności od tego, w jakim sklepie zakupisz potrzebne rzeczy i czy skorzystasz z płatnej pomocy, koszty mogą zmaleć lub wzrosnąć. Różnie przedstawiają się też koszty w poszczególnych województwach a nawet miastach. My przyjęliśmy ceny dla dużego miasta (powyżej 500 tys. mieszkańców).

Remont salonu

Salon nie wymaga większej rewitalizacji niż porządne odmalowanie. Aby pomalować ściany na kolorowo a sufit na biało, potrzebujemy około 6 l farby. Niektórym może się to wydać dużo, lecz chcemy położyć podwójną warstwę farby, żeby kolor był bardziej wyraźny. Wybraliśmy zmywalne farby, żeby można było bez obaw przecierać je wilgotną szmatką, jeśli ściany się zabrudzą. Prace wykonujemy na własną rękę. Potrzebujemy dokupić folię ochronną na podłogi i meble, taśmę malarską oraz wałek i inne akcesoria.

Szacowany koszt to 150 zł.

Remont sypialni

W sypialni chcemy położyć panele. Wcześniej była tu wykładzina, jednak nie jest ona najłatwiejsza w utrzymaniu w czystości, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić zmianę. Wybraliśmy panele ze średniej półki cenowej, w ładnym kolorze, nie za jasnym i nie za ciemnym. Do tego dochodzi cena listew i innych drobiazgów niezbędnych przy kładzeniu paneli. Pomoże nam w remoncie sąsiad, który ma doświadczenie i wszystkie przyrządy do przycinania i układania.

Szacowany koszt to 600 zł.

Remont przedpokoju

Przedpokój nie wymaga większej renowacji. Chcemy jednak wstawić do niego szafę przesuwną, w której będzie można swobodnie przechowywać buty i zimowe płaszcze. Szafa nie będzie szczególnie duża, ale też nie z gatunku tych małych. Jedne z drzwi będą oszklone, ale będzie sięgała od podłogi aż po sufit. W środku znajdzie się kilka półek oraz komora na wieszaki. Z racji tego, że szafa jest robiona na wymiar i wymaga specjalistycznego montażu, koszty nieco wzrosną.

Szacowany koszt to 1500 zł.

Remont łazienki

W łazience planujemy wymienić kafelki. W tym także pomoże nam sąsiad, który zna się na remontach. Potrzebujemy więc kafelków na całą powierzchnię ścian. Te na podłodze zostają a sufitu nie pokrywamy glazurą. Oprócz płytek potrzebujemy położyć też zaprawę pod płytki a potem fugi. Podobnie jak w przypadku paneli, wybraliśmy płytki w średniej cenie. Kolor écru, jednolite bez zdobień.

Szacowany koszt to około 350 zł.

Wymiana okien

To najdroższa część całego remontu. Wymianę okien najlepiej przeprowadzić z pomocą specjalistów dlatego koszty znacznie wzrosną. Wymieniamy 4 podwójne okna i jedno balkonowe. Wraz z montażem będzie to kosztowało około 3000 zł.

Całkowity szacowany koszt remontu: około 6000 zł.

Wyremontowanie mieszkania może być kosztowne, lecz warto zwrócić uwagę na materiały i wykonawców, bo im gorzej go przeprowadzimy, tym szybciej trzeba będzie powtórzyć remont, a to nie przysłuży się budżetowi domowemu.

Jeśli szukacie środków na remont mieszkania to zawsze możecie skorzystać z oferty Ferratum Banku

Warto przeczytać

naprawy mebli

Naprawy mebli, których możesz dokonać sama

Mówi się, że dzisiaj już nie produkują takich mebli jak kiedyś. Te dzisiejsze są słabszej …

Jeden komentarz

  1. Ja planuję teraz remont przedpokoju i sypialni. Z tym, że to będzie dość spory remont – kładzenie płytek, desek podłogowych, wymiana łóżka, szafy wnękowej, gładzie na ścianach i malowanie oraz małe zmiany elektryki plus dodatkowo wymiana drzwi wewnętrznych. Mamy na to przeznaczone 15 tys. i będzie dość trudno się zmieścić, bo nie oszczędzamy na materiałach. Poza tym nic nie robimy sami, ale wynajmujemy ekipę remontową – a robocizna nie jest tania, jeśli się chce mieć rzeczy dobrze wykonane.
    Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *