Home > Dom i wnętrze > Nietypowe przeprowadzki, o których pewnie nigdy nie słyszałeś

Nietypowe przeprowadzki, o których pewnie nigdy nie słyszałeś

Przeprowadzki to z reguły wielkie przedsięwzięcia logistyczne. Tym trudniejsze, im bardziej nietypowy jest przenoszony obiekt. Bo przeprowadzki dotyczą nie tylko samych elementów wyposażenia, ale i całych konstrukcji. Jak udało się tego dokonać?

Jak przetransportować kościół?
Do nietypowych przeprowadzek na pewno można zaliczyć przeniesienie zabytkowego, niemieckiego kościoła. Świątynia, licząca sobie około 750 lat, została wybudowana w saksońskiej miejscowości Heuersdorf. Po ponad siedmiu wiekach zdecydowano się jednak na budowę na tych terenach nowej kopalni węgla brunatnego, której istnienie poważnie zagroziłoby kondycji starego kościoła. W 2007 roku zdecydowano się więc przenieść cały obiekt w nowe miejsce. Przeprowadzka kościoła nie była oczywiście łatwa. Po zabezpieczeniu konstrukcji kościoła stalowymi linami, budynek podniesiono prasą hydrauliczną na wysokość półtora metra, po czym umieszczono go na specjalnie przygotowanych holownikach gąsienicowych. Holowniki te, pokonując dwie rzeki i przejazd kolejowy, przetransportowały kościół do miejsca przeznaczenia. Przeprowadzka kościoła kosztowała w sumie 3 miliony euro.

Nowa siedziba Ursusa
Wyzwaniem niewątpliwie była też przeprowadzka fabryki Ursus. Powstała ona w 1893 roku, a jej pierwszą lokalizacją była ul. Sienna w samym Śródmieściu Warszawy. Niedługo potem właściciele wybudowali drugi oddział fabryki, na Woli, przy ul. Skierniewickiej. Kiedy zaś w 1923 roku Ursusowi udało się wygrać przetarg na budowę aut ciężarowych dla armii, podjęto decyzje o budowie zupełnie nowej, większej siedziby, w podwarszawskiej wsi Czechowice. Właśnie do tej miejscowości przeniesiono całe wyposażenie hal produkcyjnych i montażowych, a w historii Ursusa rozpoczął się nowy etap działalności.

Przenosiny domu
W Pruchniku na Podkarpaciu zachował się zabytkowy, liczący niemal trzy wieki dom z drewna. Ponieważ jego obecność przy ostrym zakręcie na drodze stanowiła poważne zagrożenie dla kierowców, zdecydowano się przenieść dom w bezpieczniejsze miejsce. Ta przeprowadzka wyglądała zupełnie inaczej niż przenosiny kościoła – dom całkowicie rozebrano, ponumerowano wszystkie elementy i odpowiednio zabezpieczone przewieziono na wyznaczoną działkę. Tam dom złożono według pierwotnego planu, wykańczając go dokładnie tak, jak robiono to przez laty. Takie przeprowadzki wiekowych budynków się niezmiernie rzadkie, bo zawsze jest ryzyko, że obiekt ulegnie zniszczeniu, tym razem jednak zadecydowała znacznie korzystniejsza lokalizacja.

Przeprowadzka zabytkowych samolotów
Zabytkowe samoloty MiG i LiM także postanowiono przenieść w inne miejsce. Samoloty stały do tej pory na terenie bazy jednostki lotniczej w Redzikowie, teraz zdobią osiedle wojskowe, dzięki czemu każdy może te historyczne obiekty obejrzeć z bliska – teren bazy był zamknięty dla cywili. Przeprowadzka samolotów w całości nie była możliwa, dlatego wszystkie maszyny zostały rozebrane na mniejsze części i przewiezione pojazdami transportowymi na wyznaczone miejsce. Samoloty następnie złożono i zamontowano na nowych postumentach.

Niezwykłe odkrycia
Niektóre przeprowadzki nie wyróżniały się niczym szczególnym jeśli chodzi o same przenosiny, za to zaowocowały fantastycznymi odkryciami. Tak było chociażby podczas przeprowadzki herbarium Uniwersytetu w Cambridge. Jeden z pracowników, przeglądając przedmioty w starych kartonach, natknął się na szczególne pamiątki po Karolu Darwinie – zawinięte w gazetę grzyby i wodorosty zebrane przez słynnego naukowca w trakcie jego wyprawy HMS Beagle w XIX wieku. O istnieniu tych okazów nikt z pracowników instytutu nie miał pojęcia, a teraz możliwe jest uzupełnienie wiedzy o ewolucji roślin.

Zupełnie przez przypadek udało się też odzyskać przedmioty należące blisko 70 lat temu do Anne Frank. W trakcie wojny, gdy Anne Frank ukrywała się z rodziną przed nazistami, autorka słynnego pamiętnika oddała zabawki i książki na przechowanie swojej ówczesnej sąsiadce, Toosje Kupers. Po wojnie pudełko z zabawkami pozostało w domu Toosje, ale rodzina dziewczynki zupełnie o nim zapomniała i na historyczne pamiątki natrafiono dopiero po kilku dekadach, gdy rodzina przeprowadzała się do nowego domu.

A czy Wy byliście świadkami nietypowych przeprowadzek? Jeśli tak, podzielcie się nimi w komentarzach pod artykułem!

Stopka autorska
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Transpec Przeprowadzki, firmą świadczącą usługi z branż Transport i Przeprowadzki, działającą na terenie Krakowa i Małopolski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *