Home > Domowy budżet > Postanowienia noworoczne: jak wytrwać w nich przez cały rok?

Postanowienia noworoczne: jak wytrwać w nich przez cały rok?

Już w grudniu zaczynamy myśleć o zmianach, które wdrożymy w życie od stycznia. Zazwyczaj kończy się tylko na górnolotnych obietnicach, których nie jesteśmy w stanie dotrzymać. Czas to zmienić! Naszym postanowieniem noworocznym jest wytrwanie w postanowieniach do końca roku, a nawet dłużej!

Zacznij od zmiany nawyków

Postanowienia noworoczne często nie dochodzą do skutku, ponieważ są zbyt wymyślne i niemożliwe do zrealizowania. Decydujemy się na przykład na przejście na dietę wegańską od nowego roku, choć jesteśmy miłośnikami tatara i wędzonego łososia. Bardzo niewielu osobom udaje się dokonać tak radykalnej zmiany z dnia na dzień.

Najlepiej jest działać stopniowo. Na początku możesz zostać semiwegetarianką, która nie je czerwonego mięsa. Z czasem zrezygnuj również z drobiu, potem ogranicz też ryby,a na końcu nabiał. Podobnie jest z glutenem i laktozą – zanim wykreślisz je z menu, sprawdź, jakie produkty znajdują się na cenzurowanym i w kolejnych krokach przestawaj je kupować uzupełniając jadłospis o inne, wartościowe składniki.

Wysiłki włożone w zmianę diety mogą zostać zniweczone przez podróże lub wyjścia do restauracji. W takich sytuacjach – z braku alternatyw – często bywamy zmuszeni do sięgania po zakazane produkty. By temu zapobiec, bezglutenowcy mogą zainstalować darmową aplikacje Bezglutenowy Smak, która lokalizuje miejsca z dobrym menu na terenie całej Polski.

Metoda małych kroczków

Jeśli postanowiłaś schudnąć, zmienić dietę i rozpocząć ćwiczenia, nie możesz się zbyt szybko poddawać. Wymarzone efekty nie przychodzą w kilka dni, jednak po paru tygodniach można już zauważyć pewne zmiany zachodzące w ciele. To właśnie na nich powinnaś się skoncentrować.

Najlepszy sposób na sprawdzanie postępów to założenie dzienniczka dietetycznego. Nie musisz zapisywać całego dziennego jadłospisu, choć to z pewnością bardzo by ci pomogło. Wystarczy, jeśli będziesz zapisywać obwód z kilku miejsc ciała oraz kilogramy. CODZIENNIE! Jeśli wraz z dietą stosujesz ćwiczenia, najlepiej przestań się ważyć na rzecz codziennego mierzenia się. Centymetrów może ubywać, a kilogramów przybywać, ponieważ mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Małe sukcesy będą cię motywować do dalszej pracy.

Angażuj bliskich… lub nieznajomych

Aby łatwiej było ci wprowadzać w życie nowości, zaangażuj w to całą rodzinę. Zmień nawyki żywieniowe wszystkich domowników. Trudno będzie ci zrezygnować ze słodyczy, jeśli twój mąż objada się nimi co wieczór. Na dłuższą metę taka strategia nie ma sensu. Usiądź więc z bliskimi i porozmawiaj z nimi o tym, co chciałabyś zmienić w waszej diecie. Łatwiej też będzie ci rzucić palenie, jeśli palący mąż zrobi to samo.

Jeśli nie chcesz angażować w zmiany rodziny, poszukaj wsparcia w sieci. Na początku roku na forach internetowych oraz na Facebooku pojawia się mnóstwo grup połączonych wspólnym postanowieniem, których uczestnicy dzielą się efektami swoich postępów i motywują nawzajem do pracy. Zmian warto dokonywać przy wsparciu specjalisty, choćby blogera sportowego albo eksperta z dziedziny dietetyki czy motywacji. Stając się częścią społeczności skupionej wokół bloga możesz liczyć na mnóstwo bodźców do dalszego rozwoju.

Oszczędzaj z pomocą

Najprościej jest sięgnąć po nowe technologie. Jedną z przydatnych aplikacji jest MoneyZoom – łatwy w obsłudze i bardzo intuicyjny program, który pozwala na kontrolowanie budżetu. Wystarczy wpisać przychody i na bieżąco dodawać wydatki, także te, które dopiero planujemy poczynić. Można dowolnie regulować czas, w jakim chcemy kontrolować wydatki – miesiąc, tydzień lub kilka dni. Jedną z korzyści jest dokładna rozpiska tego, na co wydałaś konkretne kwoty. Jeśli przeznaczyłaś dużą sumę pieniędzy na zakupy, możesz pomyśleć, czy były to niezbędne w domu produkty spożywcze, czy wypad z przyjaciółkami do centrum handlowego. Aplikacja pozwala na ustawienie limitu, którego nie chcemy przekroczyć wydając pieniądze w bieżącym miesiącu. W ten sposób możesz wyrobić w sobie nawyk odkładania pieniędzy. Z czasem nauczysz się kontrolować wydatki samodzielnie i zauważysz, że oszczędzasz więcej bez szczególnych wyrzeczeń.

Warto przeczytać

Wakacyjne wydatki Polaków

Nadeszło długo wyczekiwane lato. To czas urlopów, długich dni pełnych wrażeń i typowych dla tego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *