Home > Rozrywka > Pralka – wynalazek wszechczasów

Pralka – wynalazek wszechczasów

Kiedy człowiek uzmysłowi sobie, jak trudne było życie kobiety w czasach sprzed pralki… siłą rzeczy dochodzi do wniosku, że ten kto wynalazł pralkę do domowego użytku powinien być bohaterem kobiet i nie tylko.

Mówi się, że to wojna napędza odkrycia i wynalazki, i wiele z nich powstaje najpierw na potrzeby wojska, a potem przechodzi do codziennego użycia. Na szczęście wiek XIX obfitował w wynalazki przeznaczone nie tylko na potrzeby wojska, ale też takie, które miały ułatwiać życie ludziom. Ówczesny pęd do wiedzy, patentów i nowości zaprocentował wieloma urządzeniami, z których korzystamy po dziś dzień, ale oczywiście w mocno zmodyfikowanej formie. Jednym z takich urządzeń była pralka.

Pierwsza pralka była drewniana

Nie wyglądała na pewno, tak jak dzisiejsze urządzenia Bosch’a czy Whirpool’a. Zajmowała zdecydowanie więcej miejsca. Skonstruowała ją Amerykanin James King w 1851 roku. Jego wynalazek używał bębna, a prał za pomocą pary, którą dziś, po upływie bez mała 150 lat, zaczynamy doceniać, stosując ją przy praniu tapicerek, dywanów i czyszczeniu mocno zabrudzonych elementów. Wcześniej , w 1846 roku w Stanach opatentowano urządzenie imitujące proces prania za pomocą tary i ubijaka, czyli sposobów dostępnych do tej pory. Dwie pofalowane płyty, nachodzące jedna na drugą prały za pomocą tarcia i wody, usuwając brud. Jako detergentu używano mydlin oraz ługu, płótno krochmalono na sztywno, a biel uzyskiwano przez dodawanie do prania odrobiny ultramaryny, czyli niebieskiego barwnika. Pranie przed wynalezieniem pralki było bardzo pracochłonne, a kobiety trudniące się praniem zawodowo łatwo było rozpoznać wśród tłumu po zniszczonych dłoniach i paznokciach.

Rewolucyjny wynalazek przyjął się, a kolejni konstruktorzy zaczęli go modyfikować i usprawniać

Już w 1858 roku powstała pralka rotacyjna. Opatentował pomysł na nią Hamilton Smith. Niedługo potem do pralki doinstalowano wyżymaczkę, co ułatwiało usuwanie nadmiaru wody. Niejaki Blackstone w 1874 roku zmniejszył rozmiary pralki, i zbudował sprzęt do użytku domowego. Żona się pewnie bardzo ucieszyła. Oczywiście pralka nadal była drewniana, napełniona była wodą z mydlinami, a ruch rotacyjny bębna, wymuszany przekładnią ręczną, powodował uderzanie pranych tkanin o drewniane elementy. Kobieta jednak musiała mieć sporo siły, by poruszać rączką i wprawiać w ruch przekładnię…

Na szczęście dla kobiet … wynaleziono silnik elektryczny

A wynalazcy natychmiast postanowili uzbroić pralkę w silnik, zastępujący siłę mięśni. Koniec XIX wieku to początek pralek napędzanych silnikiem elektrycznym, chociaż na pewno nie wyglądały jak współcześnie znane nam choćby „FRANIE”. Były dużo większe, zwłaszcza, że nadal były drewniane. Pierwsza pralka z bębnem, która powstała na początku XX wieku, posiadała również drewniany bęben. Z emaliowanego drewna. Wadą ówczesnych pralek była nie tylko waga i gabaryty, ale również silnik, który niczym nie osłonięty, przy kontakcie z wodą, stawał się przyczyną zwarć w instalacji oraz porażeń. Nie było to zbyt bezpieczne. Ruszyła więc lawina kolejnych udoskonaleń, bo silnik trzeba było osłonić, zbyt szczelne osłony powodowały, że silnik się przegrzewał, więc trzeba było wymyśleć wentylatory, wentylatory nie mogły być za duże, ani za małe, i tak ewoluowały pralki.

W latach 30-tych XX wieku świat poznał pierwszą pralkę automatyczną

To już było coś bardziej podobnego do tego, co znamy współcześnie. Pralka dozowała proszek, prała, płukała, wirowała, można było zaprogramować obroty i prędkość wirowania, a nawet temperaturę wody. Bębny zaczęto robić z emaliowanej blachy, wprowadzano nowe mechanizmy napędowe, nowe funkcje pralek i ich możliwości.

Dziś, nastawiając pranie, w pralce dostosowanej do naszych potrzeb, dużej, małej, otwieranej z góry czy z boku, ustawiając odpowiedni program prania nawet nie próbujemy sobie wyobrażać, jak bardzo jesteśmy od tego urządzenia uzależnieni.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Milenium Piotr Młynarczyk z Wrocławia oferującą min. sprzedaż i naprawę pralek: http://milenium-agd.pl/naprawa-agd/naprawa-pralek/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *