Home > Finanse > Program rodzina 500+ – jak nie dać się oszukać?
500+

Program rodzina 500+ – jak nie dać się oszukać?

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów nowego rządu ruszył już na całego. Klamka zapadła i pierwsze pieniądze trafią z początkiem maja na konta rodzin, które złożyły wniosek i zakwalifikowały się do programu. Niestety, wszędzie tam gdzie są pieniądze, znajdzie się ktoś, kto zechce zdobyć je niezgodnie z prawem. Sprawdź jak nie dać się oszukać przy składaniu wniosku.

Niektórzy złożyli już wniosek i z niecierpliwością czekają na decyzję urzędu czy zakwalifikowali się do programu rządowego Rodzina 500+. Choć było to wałkowane już setki razy, to przypomnimy jeszcze raz: Program Rodzina 500+ to wsparcie finansowe dla rodziców. Bez względu na zarobki, pieniądze mogą otrzymać rodziny z więcej niż jednym dzieckiem, które nie ukończyło 18 lat. Jeśli dochody rodziny na jednego członka nie przekraczają 800 zł można się starać o pieniądze także na pierwsze dziecko. Jeśli jesteśmy rodzicami jedynaka, też obowiązuje nas próg dochodowy w wysokości 800 zł. Jeśli w rodzinie jest dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością próg dochodowy wzrasta do 1200 zł.

Czy złożenie wniosku jest płatne?

Absolutnie nie! Nie daj się nabrać, jeśli wysłanie wniosku będzie się wiązało z opłatą. Jedyne koszty jakie możesz ponieść to opłata za znaczek pocztowy, jeśli decydujesz się na wysłanie wniosku listem. Możesz oczywiście poprosić kogoś o pomoc w wypełnieniu, ale gwarantujemy, że jest to niezwykle łatwa procedura, a do wypełnienia wystarczą dowody osobiste wszystkich członków rodziny. Jeśli wnioskujesz o przyznanie pieniędzy na pierwsze dziecko pamiętaj o przygotowaniu zaświadczenia o dochodach. Przyda się też zaświadczenie o niepełnosprawności dziecka, jeśli zaznaczasz to we wniosku.

Kiedy dostanę pieniądze?

Jeśli złożysz wniosek do 1 lipca 2016 roku, powinieneś w ciągu trzech miesięcy dostać pieniądze i tzw. wyrównanie, czyli nawet składając wniosek w czerwcu, jeśli decyzja urzędu będzie pozytywna, dostaniesz wypłatę za okres od kwietnia 2016. Wniosek będzie ważny do września 2017 roku. Składając wniosek po 2 lipca 2016 roku, najlepiej robić to do 10 dnia każdego miesiąca, ponieważ pierwsza wypłata nastąpi jeszcze w danym miesiącu. Wszystkie wnioski złożone do sierpnia 2017 roku będą ważne do września 2017 roku. Po tej dacie ich ważność przedłuża się o kolejny rok, czyli do września 2018.

Gdzie mogę złożyć wniosek?

Wraz ze startem programu Rodzina 500+, uruchomiono specjalne „okienka” w urzędach miast i gmin, ośrodkach pomocy społecznej i innych miejscach na terenie wszystkich gmin w całej Polsce. Konsultanci chętnie służą pomocą i podpowiedzą ci, jak wypełnić wniosek i jakie dokładnie dokumenty będą ci potrzebne. Możesz zostawić wniosek w wybranej placówce lub wysłać go pocztą. Jeśli posiadasz podpis elektroniczny, możesz to zrobić z na przykład z pomocą platformy ePUAP. Możesz też skorzystać ze specjalnego formularza umieszczonego na stronie internetowej twojego banku, ale tylko wtedy, jeśli jesteś posiadaczem konta internetowego.

Skąd mam wiedzieć, że dostanę pieniądze?

Po złożeniu wniosku drogą internetową otrzymasz potwierdzenie otrzymania wniosku od urzędu docelowego. W razie pojawienia się błędów, urząd poinformuje cię jo nich i da znać, do kiedy masz je poprawić. Możesz czekać nawet trzy miesiące na decyzję i pieniądze, jeśli złożysz wniosek przed 1 lipca 2016, przy czym każdy wnioskodawca, który zmieści się w tym terminie, otrzyma wyrównanie do kwietnia 2016. Wszystkie wnioski złożone w późniejszych miesiącach, ale przed upływem 10 dnia, będą wypłacane do końca miesiąca.

Niezależnie od tego czy jesteś samotnym rodzicem, rozwodnikiem, prawnym opiekunem i czy dostajesz alimenty czy nie, jeśli masz przynajmniej dwoje dzieci, należą ci się pieniądze z programu 500+. Złóż odpowiedni wniosek w miejscu, które jest dla ciebie najwygodniejsze i ciesz się dodatkowymi funduszami, które z pewnością będą dużym wsparciem przy wychowywaniu dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *