Home > Wiedza > Jak radzić sobie ze stresem?
Unhappy woman holding a sad emoticon in front of his face

Jak radzić sobie ze stresem?

– Do tej pory przedstawiałam stres jako wroga, ale zmieniłam zdanie i chcę zmienić również wasze – tak swoje wystąpienie na konferencji TED rozpoczęła psycholog zdrowia Kelly McGonigall, która przekonuje, że najlepszym sposobem na radzenie sobie ze stresem jest uświadomienie sobie jego pozytywnych aspektów.

Z badań, na które powołuje się psycholog wynika, że stres w największym stopniu wpływa na nasze zdrowie wtedy, gdy sami wierzymy, że nam szkodzi. Osoby, które nie postrzegają stresu jako czynnika szkodliwego są znacznie mniej zagrożone jego ewentualnymi konsekwencjami. Okazuje się więc, że wiara w szkodliwość stresu jest bardziej niebezpieczna, niż on sam.

Stres to przyjaciel, nie wróg

Zmieniając postrzeganie stresu można zmienić reakcję naszego organizmu na sytuacje, które go generują. W jaki sposób? Na przykład uświadamiając sobie, że szybsze bicie serca i skoki adrenaliny to znak, że nasze ciało stara się sprostać wyzwaniu, które przed nami postawiono. Stres sprawia, że odzyskujemy energię, stajemy się bardziej skupieni i nastawieni zadaniowo, by móc jak najlepiej uporać się z egzaminem czy rozmową kwalifikacyjną. Przyjęło się sądzić, że stres zwęża naczynia krwionośne, przez co jest uznawany za jeden z czynników sprzyjających chorobom układu krążenia. Gdy uznamy go za reakcję pozytywną, nasze ciało zareaguje na niego mniej gwałtownie. To przejawia się na przykład w mniejszym obkurczaniu, lub wręcz rozluźnianiu naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew płynie swobodniej, a ryzyko nadciśnienia maleje.

Nerwy regenerują serce

Niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale sytuacje stresowe zwiększają wydzielanie hormonu, który kojarzymy z całkowicie odmiennym stanem – oksytocyny, zwanej „hormonem przytulania”. Dzięki niemu „lgniemy” do innych, stajemy się bardziej troskliwi oraz czuli i skłonni do kontaktu z drugim człowiekiem. Oksytocyna pomaga sercu w regeneracji i wzmacnia je, więc w tym kontekście stres może mieć na nie wręcz zbawienny wpływ.

Zależność między stresem a zachowaniem powodowanym oksytocyną również potwierdziły badania, które pokazują, że osoby, które na co dzień pomagają bliskim lub członkom swojej społeczności są znacznie mniej narażone na przedwczesną śmierć ze względu na stres.

Bądź życzliwa i nie bój się stresu

Jaki z tego wniosek? Szkodliwość stresu to w dużej mierze kwestia nastawienia – pozytywne spowoduje, że jego skutki będą znacznie mniej dotkliwe. Warto również pamiętać, że naturalną reakcją ciała na tę sytuację jest chęć rozładowania emocji w kontakcie z innymi, więc gdy dopada nas stres, szukajmy towarzystwa zamiast denerwować się w samotności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *