Home > Pożyczam odpowiedzialnie > Różnice między bankiem a firmą pożyczkową
Man Using Laptop in the Office

Różnice między bankiem a firmą pożyczkową

Bardzo często, kiedy decydujemy się na szybką pożyczkę, nie zwracamy uwagi na to, skąd ją weźmiemy. Zależy nam na szybkim podratowaniu domowego budżetu i nie bardzo interesuje nas coś więcej, poza ogólnymi kosztami pożyczki. Dowiedz się, jakie są różnice między bankiem a firmą pożyczkową i jak odróżnić rzetelnego pożyczkodawcę od naciągacza.

Podstawowa różnica między firmą pożyczkową a bankiem, polega na tym, że ta druga jest prywatną firmą pożyczającą pieniądze na nieco innych zasadach niż bank. Kiedy bank wymaga od potencjalnego pożyczkobiorcy dostarczenia wielu różnych dokumentów potwierdzających wiarygodność i zdolność kredytową, firma pożyczkowa udziela zobowiązań niemal od ręki.

Komisja Nadzoru Finansowego nie ma kontroli nad firmami pożyczkowymi, co daje im niezwykłą swobodę funkcjonowania. Dzięki temu, mogą one udzielać pożyczek jedynie na dowód osobisty lub przez internet czy nawet przez sms. Pozwala im to na narzucanie wysokiego oprocentowania i wysokich kosztów dodatkowych. Takie koszty to zazwyczaj opłata przedwstępna, ubezpieczenie wyższe niż 5% wartości pożyczki – jak w przypadku banków. Najważniejszym odróżnikiem firmy pożyczkowej od banku jest to, że banki prowadzą swoim klientom rachunki i lokaty. Firmy pożyczkowe tego nie mogą.

Coraz więcej firm pożyczkowych działa zgodnie z zasadą odpowiedzialnego pożyczania, czyli sprawdzają wiarygodność swoich potencjalnych klientów. Korzystają przy tym z pomocy Biura Informacji Kredytowej oraz z informacji udostępnianych przez biura informacji gospodarczej.

Pamiętaj o tym, że nie tylko firma pożyczkowa powinna sprawdzić twoją wiarygodność, ale także ty, powinnaś sprawdzić wiarygodność firmy i mieć pewność, że wzięta pożyczka będzie dla ciebie korzystna.

Warto przeczytać

Pożyczanie bez tajemnic w nowym roku? Z nami to możliwe

Szał świątecznych zakupów już za nami, a w perspektywie rok pełen kolejnych wydatków, nie tylko …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *