Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Zadbaj o pozytywną historię kredytową

Masz stały dochód i dobrą zdolność kredytową, a mimo to bank lub SKOK nie chce udzielić Ci wsparcia finansowego lub narzuca niekorzystne warunki?

Źródłem problemu może być Twoja dotychczasowa historia kredytowa Historia kredytowa to ważne źródło informacji dla instytucji finansowych. Mogą dzięki niej sprawdzić, jak radzimy sobie ze spłatą zobowiązań i ocenić, czy jesteśmy wiarygodni.

W historii znajdują się zapisy o naszych dawnych i obecnych kredytach, pożyczkach, kartach kredytowych, limitach na koncie itd. Zła historia kredytowa może sprawić, że kredyt, który chcemy wziąć np. na kupno wymarzonego mieszkania będzie obciążony wyższymi odsetkami, a na jego spłatę będziemy mieć mniej czasu.

Bank lub Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa może nam też po prostu odmówić udzielenia kredytu. Jeśli jesteśmy solidni i spłacamy raty w terminie możemy za to liczyć na bonusy. Kredyt lub pożyczkę możemy dostać szybciej i przy zastosowaniu uproszczonych procedur. Zobowiązanie finansowe może zostać rozłożone na dłuższy okres, a odsetki nie wydrenują nam kieszeni.

Swoją historię kredytową możemy szybko sprawdzić za pośrednictwem strony Biura Informacji Kredytowej. Warto to zrobić przed wybraniem się do banku, ponieważ może się okazać, że bazie ciągle widnieje kredyt, który już spłaciliśmy. Błędy można poprawić zwracając się do danej instytucji finansowej o korektę. Nie tylko zła historia kredytowa może nam pomieszać szyki.

Specjaliści od finansów podejrzliwym okiem patrzą również na osoby, które nie mają żadnej historii. Dla banku czy SKOK-u taki człowiek jest zagadką, nie wiadomo, czy można mu zaufać. Pozytywną historię kredytową możemy samemu zbudować. Jest to szczególnie ważne dla młodszych osób, które chcą się ubiegać o kredyt na mieszkanie. Możemy zacząć od wyrobienia karty kredytowej. Jeżeli będziemy z niej w miarę regularnie korzystać i terminowo spłacać zobowiązania, dopiszemy sobie dużego plusa do historii. Kolejna możliwość to uruchomienie opcji debetowania konta bankowego. Korzystniej będzie, jeśli czasem skorzystamy z debetu i szybko go spłacimy, ale w zasadzie nie musimy tego robić, bo i tak zostanie on oznaczony w Biurze Informacji Kredytowej jako zobowiązanie kredytowe.

W budowaniu pozytywnej historii kredytowej pomoże też kupno dowolnego produktu na raty. Może to być coś w miarę taniego, za co moglibyśmy zapłacić od razu wyciągając pieniądze z portfela, np. żelazko czy toster. Połowę rat możemy spłacać terminowo, a następnie uregulować całe zobowiązanie przed terminem. Pokażemy w ten sposób, że jesteśmy systematyczni, a do tego skorzy do spłacania pożyczek przed czasem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *