Home > Finanse > Zaskocz mężczyznę – powiedz mu, jak możecie oszczędzić na kredycie walutowym

Zaskocz mężczyznę – powiedz mu, jak możecie oszczędzić na kredycie walutowym

W dzisiejszych czasach, szczególnie przy takich okazjach jak ślub czy zaręczyny, można usłyszeć żartobliwe stwierdzenie, że małżeństwo wymyślono po to, aby ludzie mogli wspólnie wziąć kredyt. Żarty żartami, ale jest w tym odrobina prawdy – wspólne życie często rozpoczynamy od wizyty w banku i podpisania umowy kredytowej na wymarzone mieszkanie czy dom. Jeszcze kilka lat temu kredyty we frankach wydawały się atrakcyjną opcją i zyskały ogromną popularność – w Polsce łączna liczba frankowiczów to, według danych BIK, ponad 900 tysięcy osób. Obecnie, w związku z kryzysem franka, długi zaciągnięte w tej walucie spędzają wielu kredytobiorcom sen z powiek. Jednak z każdej sytuacji jest jakieś wyjście – w przypadku kredytu walutowego jest nim korzystna wymiana waluty.

Kupuj franki po najlepszych kursach

Od 2011 roku obowiązuje tzw. ustawa antyspreadowa, która odebrała bankom monopol na wymianę walut przeznaczonych na spłatę kredytów. Dzięki temu w tym momencie możemy spłacać kredyt bezpośrednio we frankach (lub w innej walucie, w której został on zaciągnięty). W związku z tym nie musimy kupować waluty w banku, który narzuca zazwyczaj wysoką marżę. Gdzie zatem najlepiej dokonywać wymiany? Najbardziej opłacalną i bezpieczną alternatywą wydają się kantory internetowe. Spready (czyli różnica pomiędzy kursami kupna i sprzedaży waluty) w tego typu serwisach są znacznie mniejsze niż w bankach, a kursy sprzyjają naszym portfelom – przy większych kwotach możemy zyskać nawet kilkaset złotych na pojedynczej transakcji. Aby wymienić walutę w kantorze online, wystarczy mieć konto walutowe. Sama operacja wymiany jest niezwykle prosta i szybka: przesyłamy określoną kwotę z konta złotówkowego na rachunek kantoru, po czym zatwierdzamy transakcję po satysfakcjonującym nas kursie. Następnie kantor przesyła kwotę w wybranej walucie na nasze konto walutowe.

Automatyczna spłata kredytu

Zamiast co miesiąc wymieniać walutę na zapłacenie kolejnej raty, w kantorze internetowym możemy ustawić automatyczną spłatę kredytu. Dzięki temu mamy szansę zaoszczędzić jeszcze więcej, ponieważ niektóre e-kantory oferują w takim przypadku różnego rodzaju ulgi (np. użytkownicy planera kredytowego na https://internetowykantor.pl/ mają o 33% niższą marżę niż przy jednorazowej wymianie). W ten sposób, przy ratach w wysokości 350 CHF, nasze oszczędności w ciągu roku mogą wynieść powyżej 400 zł, natomiast w dłuższej perspektywie (zakładając, że do końca kredytu pozostało nam jeszcze 15-20 lat) oszczędzamy nawet do ok. 6000-8500 zł (wg danych z 01.07.2016).

Jak to działa?

Jeżeli decydujemy się na automatyczną spłatę kredytu, pierwszym krokiem będzie podpisanie w banku aneksu o spłacie kredytu bezpośrednio w danej walucie. Następnie rejestrujemy się w kantorze internetowym i ustawiamy parametry naszego kredytu: datę najbliższej raty, wysokość i liczbę rat, jakie chcemy spłacić przy pomocy tej usługi oraz numer rachunku, na który mają być dokonywane wpłaty w docelowej walucie (ten numer otrzymamy w banku podczas podpisywania aneksu). Kolejnym etapem jest dodanie stałego zlecenia na swoim koncie złotówkowym, aby co miesiąc kwota przeznaczona na spłatę raty była przesyłana do e-kantoru. Zwieńczeniem całej operacji jest aktywowanie automatycznej spłaty – i gotowe.

 

Warto przeczytać

Sposoby na oszczędności przy organizacji ślubu

Piękny ślub i wspaniałe wesele są marzeniem wielu kobiet, ale znalezienie odpowiedniego partnera bywa łatwiejsze …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *